Zatoka Hạ Long (Vịnh Hạ Long) to obszar 1500 km2 w Zatoce Tonkińskiej na północy Wietnamu. Leży w odległości 3 godzin jazdy samochodem z Hanoi na wschód.

Wietnam | Kajobrazy Zatoki Hạ LongWietnam | Kajobrazy Zatoki Hạ Long (by marfis75)

 

Przyrodnicze dziedzictwo świata

Tutejszy krajobraz tworzą tysiące skał wapiennych, wystających z morza na wysokość kilkuset metrów oraz mnóstwo mniejszych i większych wysp, w większości niezamieszkanych przez ludzi. W roku 1994 Zatoka Hạ Long została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kąpiel smoka

Nazwa „Vịnh Hạ Long“ oznacza „Zatokę zanurzającego się smoka”. Według legendy zatoka została utworzona przez żyjącego w górach, w pobliżu morza, smoka. Kiedy biegł on do brzegu, wyżłobił ogonem głębokie bruzdy, które następnie zalało morze, kiedy smok zanurzył się w wodzie.

Natura najlepszym architektem

Pływy morza, wiatr i woda utworzyły w skałach liczne groty i jaskinie. Niektóre z okolicznych wysp pokrywają surowe skały, inne - bujna roślinność zielona. W grotach i jaskiniach ogromne wrażenie robią osobliwe stalaktyty i stalagmity. Siły natury są również autorami imponujących i zaskakująco regularnych przejść pomiędzy skałami.

Wietnam | Zachód słońca nad najpiękniejszą z wietnamskich zatokWietnam | Zachód słońca nad najpiękniejszą z wietnamskich zatok (by qiv)

Turystyka w zatoce

Wielodniowe wycieczki do zatoki Hạ Long oferuje w Hanoi każde biuro podróży. Wyprawy łodzią zaczynają się najczęściej w Bãi Cháy (słynna płaża nad zatoką) i mają w programie noclegi albo w łodzi, albo na wyspie Cát Bà.

Bardzo wygodne są indywidualne wycieczki kajakowe. Na wielu wysepkach są bowiem malownicze, maleńkie, piaszczyste plaże, gdzie dużą łodzią nie da się zacumować. Czy istnieje większa atrakcja niż pozostanie sam na sam z przyrodą? W każdym razie, wybierając się w taką podróż trzeba mieć albo doświadczonego przewodnika, albo dobrą orientację w terenie. Można też zapytać o drogę rybaków albo mieszkańców pływających wiosek, co bez znajomości języka może nie być takie proste.

Wietnam | Malowniczo położony hotel u wybrzeża zatokiWietnam | Malowniczo położony hotel u wybrzeża zatoki (by yunguyen666)

Wyspa Cát Bà

Romantycznie wygląda zatoka Hạ Long we mgle, kto jednak lubi dużo słońca, powinien wybrać się na wycieczkę w czasie ciepłej i suchej wietnamskiej jesieni w październiku albo listopadzie.

Największą wyspą zatoki jest licząca 354 km2 Cát Bà. Żyje tam ok. 12 tys. ludzi, utrzymujących się głównie z rybołówstwa, hodowli ostryg i turystyki. Port o tej samej nazwie składa się prawie wyłącznie z hoteli, restauracji i innych obiektów turystycznych. Jest tu kilka małych, pięknych plaż, a na portowej promenadzie panuje wieczorem duży ruch.

Na wyspie  utworzono w 1986 r. Park Narodowy, w którym chroni się wiele rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Wędrówka przez ten park może być w upale dosyć męcząca (najwyższe wzniesienie wynosi 332 m n.p.m.), ale wspaniały widok z wierzchołka wzgórza na zatokę Hạ Long wynagradza ten wysiłek.

Wietnam | Port pośród skałWietnam | Port pośród skał (by rocrowley)

Zainteresują Cię również

2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach Lekcje wietnamskiego: Lekcja 23 – Do szkoły z piosenką na ustach
Już nie raz wspominaliśmy o zaletach nauki języka obcego za pośrednictwem wpadających w ucho utworów muzycznych. Tym razem...
Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji Zobacz Wietnam razem z wczasywazji.pl – Twoje wymarzone wakacje w Azji
Łukasz, Adrian i Grzegorz to założyciele nowego projektu podróżniczego wczasywazji.pl. Jak przekonacie się z poniższej rozmowy,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności