Poziom opieki medycznej w Wietnamie odbiega generalnie od standardów europejskich. Jedynie w dużych miastach, jak Hanoi i Ho Chi Minh, czynne są prywatne kliniki medyczne, gdzie poziom usług medycznych stoi na wysokim poziomie, ale też koszt pobytu w nich jest bardzo wysoki. Konsultacja w takiej klinice kosztuje ok. 80 USD.

Wietnam | W tropikach woda butelkowana jest absolutną podstawąWietnam | W tropikach woda butelkowana jest absolutną podstawą (by lusi)

 

Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia, oraz unikanie sytuacji, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Obecnie w Wietnamie nie występuje jakakolwiek epidemia, mimo to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca następujące szczepienia:

 • Wirusowe zapalenie wątroby A
 • Wirusowe zapalenie wątroby B
 • Błonica, tężec, polio
 • Dur brzuszny
 • Wścieklizna

Przygotowania do wyjazdu

Dobrze jest kupić gotową, albo samemu skompletować apteczkę, którą zabierze się do Wietnamu. Można też zaopatrzyć się w odpowiednie książki z radami i propozycjami na temat „zdrowia  w tropikach”.  Prawdziwą radość z czytania takich książek będą mieli niewątpliwie hipochondrycy, dla których każdy ból głowy będzie oznaką czegoś strasznego.

Nie dajmy się zwariować! Większość przewodników na organizowanych wycieczkach opowiada historie, które chyba wymyślili Wietnamczycy w ramach zemsty na Amerykanach i Australijczykach.

Kilka podstwowych uwag na temat zdrowia w podróży:

 • Jeśli ktoś regularnie przyjmuje jakieś leki powinien zabrać je ze sobą najlepiej wraz z opakowaniem, aby nie pojawiło się podejrzenie przewozu narkotyków. Warto zabrać ze sobą dodatkowe opakowanie leków, bo nie ma gwarancji, iż na miejscu będziemy mogli je kupić.
 • Jeśli nosimy okulary albo soczewki kontaktowe, powinniśmy zabrać ze sobą receptę od okulisty albo zapasowe okulary bądź soczewki.
 • Po przybyciu na miejsce dokuczyć nam może „jet lag syndrome”, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Jest to zaburzenie rytmu snu i czuwania, spowodowane podróżą przez kilka stref czasowych. Zanim organizm przystosuje się do nowego biorytmu, możemy czuć się nieco zmęczeni i oszołomieni.

  Rada: podczas lotu nie należy pić zbyt dużo kawy czy alkoholu, a po przybyciu na miejsce warto dać sobie dwa-trzy dni na regenrację (w tym czasie nie wymagajmy od siebie zbyt wiele).
 • Pijmy tylko wodę z zamkniętych puszek i butelek, albo napoje z przegotowanej wody, jak np. kawa czy herbata. Sok owocowy jest tylko wtedy pewny i bezpieczny, kiedy wiemy, że nie dodano do niego wody.
 • Pożywienie, przede wszystkim mięso i ryby, musi być zawsze ugotowane czy usmażone. Nie spożywajmy surowych ptraw.
 • Wbrew pozorom, jedzenie na ulicy nie jest z reguły niebezpieczne. Złota zasada polega na tym, by jeść tam, gdzie jest duży ruch. Przygotowywanie potraw na bieżąco zwykle dobrze wpływa na ich jakość. Również restauracje należy wybierać takie, w których "na oko" widać, że jest czysto i  przestrzega się higieny. Jeśli chodzi o uliczne stoiska, to rozsądnie jest nie kupować tam potraw mięsnych pod koniec dnia, gdyż mogą leżeć tam cały dzień w cieple. Przy stosowaniu się do tych podstawowych, prostych zasad, wietnamska dieta z ostrymi przyprawami będzie dla nas bardzo korzystna i zdrowa.

Wietnam | Okresowe badania stanu zdrowia mieszkańców prowincji Bac NinhWietnam | Okresowe badania stanu zdrowia mieszkańców prowincji Bac Ninh (by soldiersmediacenter)

Kilka rad paramedycznych:

Ochrona skóry

Nie należy lekceważyć nawet małych zranień. Powinniśmy je obserwować, dezynfekować i zaklejać plastrem. Nie należy także drapać miejsc po ukąszeniu komarów.

Odkrytą skórą trzeba chronić kremem z filtrem, także w porze deszczowej. Słońce w pobliżu równika jest niezwykle mocne, nawet jeśli niebo jest zachmurzone.

Wietnam | Tradycyjny wietnamski kapelusz to nie tylko świetna ochrona przed słońcem, ale także ciekawa pamiątka z podróżyWietnam | Tradycyjny wietnamski kapelusz to nie tylko świetna ochrona przed słońcem, ale także ciekawa pamiątka z podróży (by michaelmalz)

Nie używajmy mocnych perfum, dezodorantów albo płynów po goleniu, aby nie wabić komarów. Odzież powinna być bawełniana albo lniana, aby ograniczać pocenie. W porze suchej jest małe prawdopodobieństwo ukąszenia przez kleszcza (w naszych lasach szanse są dużo większe), ale warto kontrolować swoje ciało i w przypadku obecności kleszcza i zaczerwienienia w miejscu ukąszenia, natychmiast udać się do lekarza.

Udar słoneczny

Jeśli zawsze będziemy pamietać o nakryciu głowy i ewentualnych okularach przeciwsłonecznych, z pewnością uda nam się uniknąc udaru. Należy zawsze mieć ze sobą butelkę wody, zwłaszcza jeśli udajemy się w teren, gdzie nieprędko będzie okazja znaleźć wodę do picia.

Kiedy przytrafią się nam zawroty i bóle głowy, powinniśmy wypić coś, usiąść w cieniu i pozostać tam do czasu  przybycia pomocy.

Po podróży - ważne!

Jeśli po powrocie do kraju, nawet po kilku miesiącach, zauważycie u siebie gorączkę, bóle brzucha albo inne objawy, których przyczyny nie znacie, natychmiast skontaktujcie się z lekarzem i poinformujcie go, jak długo byliście w Wietnamie,  gdzie przebywaliście i co tam robiliście. Być może potrzebne będą specjalistyczne badania.

Wietnam | Złota zasada dotycząca bezpiecznego jedzenia: Wietnam | Złota zasada dotycząca bezpiecznego jedzenia: "wybierajmy te restauracje, w których jest najwięcej klientów" (by ticklemepink)

Zainteresują Cię również

Studia Azjatyckie w Collegium Civitas Studia Azjatyckie w Collegium Civitas
Znajomość innych kultur to klucz do sukcesu w relacjach biznesowych, politycznych i społecznych. Collegium Civitas kształci między...
2011 – rok Kota czy Królika? 2011 – rok Kota czy Królika?
Jeśli chodzi o to, które zwierzę – według chińskiej tradycji – obejmowało patronat nad rokiem 2011, w mediach pojawiały się różne...
Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie Dang Thai Son gościem Jubileuszowego koncertu Filharmonii Narodowej w Warszawie
W minioną sobotę odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, zorganizowany z okazji 110 rocznicy istnienia Filharmonii Narodowej w...
Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie Tet Doan Ngo – jedno z najważniejszych świąt w Wietnamie
Święto Tết Đoan Ngọ przypada w czasie letniego przesilenia dnia z nocą i rozpoczyna sie piątego dnia piątego miesiąca księżycowego...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności