Łukasz, Adrian i Grzegorz to założyciele nowego projektu podróżniczego wczasywazji.pl. Jak przekonacie się z poniższej rozmowy, nie ma on nic wspólnego z działalnością typowych biur podróży czy z klasycznym zwiedzaniem.

Tych trzech nietuzinkowych facetów, których losy splotły się na azjatyckiej ziemi, ma wam do zaoferowania zupełnie nową jakość podróżowania, której esencja tkwi w poznaniu prawdziwego, niepowtarzalnego klimatu każdego z krajów azjatyckich, a nie tylko ich najciekawszych zabytków. Z nimi poznacie Azję wszystkimi pięcioma zmysłami. O tym, kim są, co robią i jak wyruszyć w podróż razem z nimi, jako pierwszy opowie nam Łukasz Kozłowski:

logo wczasyWietnam | wczasywazji.pl to coś więcej niż klasyczne biuro podróży (by wczasywazji.pl )

 

1.    Na początek opowiedzcie coś o sobie. Dlaczego wybraliście Wietnam jako miejsce zamieszkania?

Do Wietnamu udałem się rok temu razem z żoną. Oboje chcieliśmy spróbować pracy za granicą. Pojawiły się oferty z Wietnamu, dosyć konkretne i zdecydowaliśmy się właśnie na ten kraj. Jeszcze wtedy nie wiedziałem, jak bardzo wsiąknę w Azję, a właściwie jak bardzo ona wciągnie mnie. Wietnam, Kambodża czy Filipiny to fascynujące kraje, gdzie spotkać można mnóstwo wspaniałych ludzi. Mogę powiedziec, że obecnie traktuję ten region świata jako mój drugi dom.

Podobnie jest również z Adrianem, który przyjechał tutaj już prawie 6 lat temu i od tego czasu jego historia jest naprawdę pasjonująca. Wystarczy powiedzieć, że miał chociażby swój program w telewizji wietnamskiej, mówi płynnie w tym języku (i nie tylko w tym) i co najważniejsze – zna Wietnam jak własną kieszeń. Ja się często śmieję, że w jego żyłach już płynie mieszanka wietnamsko-polskiej krwi. Ale jego historia to materiał na osobny wywiad.

2.    Skąd pomysł na założenie własnej firmy w Wietnamie? Dlaczego akurat postawiliście na branżę turystyczną?

Przez rok współpracowałem tutaj z lokalnym biurem podróży jako pilot i organizator wycieczek. Pomysł na wczasywazji.pl wziął się z pragnienia, by swoim zasięgiem działania objąć więcej państw, jak chociażby Malezję czy Filipiny. Motorem tego wszystkiego była moja fascynacja klimatem, kulturą i ludźmi mieszkającymi tutaj, a także radość, jaką czerpałem z dzielenia się moimi doświadczeniami z osobami, które przyjeżdżały tu na krótki czas. Co by nie mówić, Azja wciąż dla wielu jest nieodkryta, a ilość złych i nieprawdziwych stereotypów na jej temat, krążących po internecie, na blogach czy nawet w publikowanych obecnie książkach, jest ogromna.

Pomysł podchwyciło dwóch moich przyjaciół tutaj mieszkających – Adrian oraz Grzegorz i razem już stworzyliśmy firmę, która obecnie intensywnie się rozwija – czyli wczasywazji.pl. Razem dowodzimy tym projektem i kreujemy kolejne kierunki rozwoju. 

3.    Czy założenie biura podróży w Wietnamie jest trudne?

Na początek słowo wyjaśnienia, bo to bardzo ważna sprawa – nie funkcjonujemy jako biuro podróży. Jesteśmy doradcami, organizatorami wycieczek i pilotami/przewodnikami. Nie wykupujemy wcześniej miejsc w hotelach oferując pakiet wycieczki z góry narzuconą ceną. Każdą ofertę przygotowujemy indywidualnie pod grupę, dostosowując ofertę tak, by była perfekcyjna w zakresie atrakcji, oferowanych hoteli czy transferów.
Naszą bazą jest Sajgon, bo tutaj mieszkamy, natomiast swoim zasięgiem obsługujemy całą Azję Południowo-Wschodnią, przez co też nie można powiedzieć, że jesteśmy firmą wietnamską.

Dodatkowo, ponieważ jeden z nas – Grzegorz, z przyczyn rodzinnych musiał przenieść się do Dubaju, otworzyła się przed nami możliwość zorganizowania pobytu również w tym jakże interesującym mieście.

4.    Jakie wycieczki macie w swojej ofercie?

Szczerze, mógłbym powiedzieć, że nasza oferta jest w praktyce ograniczona jedynie państwami, w których działamy, czyli: Filipiny, Indonezja, Malezja, Kambodża, Laos, Tajlandia oraz Wietnam. Dodatkowo jesteśmy także w stanie zaplanować wycieczki w Singapurze czy Myanmie (dawnej Birmie), ale to już wymaga od nas specjalnego planowania. W krajach, które wymieniłem wyżej mamy swoich lokalnych partnerów i te kraje znamy. Tak jak wspomniałem, chcemy także zaoferować Dubaj, ponieważ jeden z nas tam obecnie mieszka, ale to temat cały czas rozwijający się.

Natomiast już sam program wycieczek niczym nie jest ograniczony. Od zwykłych klasycznych przejazdów, poprzez przejazdy motorowe, wycieczki o tematyce kulinarnej, muzycznej, dla mniejszych grup czy dla dużych firm, które chcą tutaj przeprowadzić swój wyjazd integracyjny. Mamy oferty wycieczek, które zakładają pobyt w jednym państwie, a i również takie, które pokazują 2 lub 3 kraje, jak chociażby nasz program „Przez Azję”.

Kambodża | Wietnam | Na pierwszym planie jeden z założycieli wczasywazji.pl – Łukasz Kozłowski (by Łukasz Kozłowski )

5.    Czy osoby podróżujące do Azji często korzystają z ofert lokalnych biur podróży?

Z własnego doświadczenie widzimy, że staje się to coraz bardziej popularne. Z jednej strony osoby, które decydują się już na dalszą wyprawę przestają patrzeć tylko na cenę, ale także na jakość proponowanego produktu. I w tym przypadku mamy sporą przewagę, ponieważ wiele miejsc, restauracji czy atrakcji, zapewniam, jest znana tylko nam i tylko my możemy tam zaprowadzić turystów. Żadne biuro, które działa z polski nie jest w stanie samodzielnie tego zaplanować. My chcemy wyjść poza ramy klasycznego zwiedzania, każde miejsce pokazać prawdziwie, z lokalnym rytmem życia, kuchnią kulturą etc. Bez szybkiego „zaliczania” atrakcji. Chcemy, by turysta nacieszył się danym miejscem, mógł w nim spędzić więcej czasu, by nie czuł się poganiany. By po wycieczce do Kambodży, oprócz wspomnień przepięknych miejsc miał także wspomnienie lokalnego klimatu, który jest niepowtarzalny dla każdego kraju Azji.

6.    Co wyróżnia wczasywazji.pl od innych organizatorów wycieczek?

Myślę, że jest to przede wszystkim nasza pasja i cel, by ludzi zachęcić do wracania w ten rejon świata. By zagłębić się w kulturę, rytm życia i kuchnię Azji. Właśnie dlatego współpracujemy z wieloma lokalnymi partnerami, małymi rodzinnymi restauracjami, z przewodnikami, którzy są naszymi znajomymi lub przyjaciółmi. Są to ludzie przez nas sprawdzeni i pewni. My sami podróżując zawiązywaliśmy wiele znajomści i teraz chcemy to pokazać turystom. Chcemy, by przez te 10 czy 14 dni poczuli oni to wszystko, co spowodowało, że my zostaliśmy tutaj na dłużej.

7.    Do jakich osób kierujecie ofertę wczasywazji.pl?

Do wszystkich. Czy to pojedyńcze osoby, grupy znajomych podróżujące z plecakami, rodziny z dziećmi czy firmy szukające planu na oryginalny wyjazd integracyjny. Dla każdego złożymy ofertę, z każdym porozmwiamy i na pewno znajdziemy idealny pomysł na zwiedzanie tego pięknego rejonu świata. Zachęcamy również osoby, które chcą podróżować na własną rękę, ale szukają podpowiedzi, by również się do nas odzywały. Odpowiemy na wszelkie pytania z dużą chęcią i oczywiście bezpłatnie.

Nasza oferta jest również dla osób, które już tutaj były same, lub z innymi biurami, ale teraz chciałby doświadczyć czegoś zupełnie nowego i poczuć prawdziwy klimat Azji. A takich miejsc w całej Azji zapewniam jest mnóstwo. Niech najlepszym przykładem będzie nasza wycieczka motorowa po Sajgonie, podczas której wozimy turystów w miejsca, w których my na co dzień jadamy, a na koniec do naszej przyjaciółki, która świetnie gotuje i otworzyła z tego powodu własną restaurację.

A tych, co mają w planach pobyt w Sajgonie, zachęcamy by umówili się z nami na piwo, chętnie podzielimy się naszymi doświadczami. Co czwartek jest również w Sajgonie spotkanie lokalnej Polonii, na którym panuje świetna atmosfera. Oboje z Adrianem jesteśmy również w zarządzie Stowarzyszenia Polonia Sajgońska, z którym staramy się promować Polskę i polską kulturę na miejscu.

8.    Czy osoby mówiące tylko w języku polskim mogą podróżować po Azji?

Tak, jak najbardziej mogą. Trzeba pamiętać, że każdy kraj ma tutaj swój język, a najczęściej jeszcze swój alfabet. Ze znajomością angielskiego też jest rożnie. Ale kto, jak nie Polak poradzi sobie w każdej sytuacji? Ludzie są tutaj naprawdę pomocni i uczynni, więc nawet jeżeli ktoś mówi tylko i wyłącznie po polsku da sobie radę.

Oczywiście, my również jesteśmy do wynajęcia jako polscy piloci rezydenci dla grup turystycznych. Dodatkowo, każdy nasz klient dostaje dokładny program wyjazdu, a my będąc pod telefonami 24h na dobę czuwamy, by cały wyjazd przeszedł bez żadnego problemu. 

Kambodża | Kambodża | W Azji nie da się nie zakochać... (by M M )

9.    Od jakich cen zaczynają się kupione u Was wycieczki po Azji?

Ciężko to jednoznacznie określić. Do naszych klientów należą zarówno typowi backpackersi (często są to nasi znajomi), którzy proszą nas o zorganizowanie tanich wyjazdów, jak i klienci którzy lubią pięciogwiazdkowy standard. Ponieważ każdy program przygotowujemy indywidualnie, staramy się tak wszystko zorganizować, aby cena zawsze odpowiadała oczekiwaniom naszych klientów. Z tego względu też na początku rozmowy pytamy o budżet klienta. Pozwala nam to od początku dopasować atrakcje i plan wycieczki, co znacznie skraca czas oczekiwania na ofertę i zmniejsza ilość ewentualnych korekt. 

Z pewnością ciekawe wakacje w Azji nie muszą dużo kosztować. Jednak warto też walczyć z mitem, że da się tutaj spędzić dwa tygodnie za dwieście złotych w 3* hotelach. Trzeba pamiętać, że sporo cen jest tutaj ustalanych pod turystę z Australii czy USA, nie na polską kieszeń.

10.    Dlaczego warto wybrać się w podróż do Azji?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi: bo jest niesamowita, pełna niespodzianek, zaskakuje na każdym kroku, ludzie są przemili, klimat fantastyczny, a kuchnia przepyszna.

Może najlepszą odpowiedzią będzie zacytowanie jednego z turystów, który kiedyś jechał ze mną z Bangkoku do Sajgonu. Powiedział on wówczas taką rzecz: „podróżując po Europie, kraje są takie same, atrakcje się różnią, kuchnia też, ale wiadomo czego się spodziewać. Tutaj jest się zaskakiwanym na każdym kroku, a mnogość wspomnień i pozytywnych wrażeń gwarantowana” .

Zainteresują Cię również

Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków
„Azja w obiektywie” to nowa sekcja filmowa tegorocznego Festiwalu Pięć Smaków. W jej ramach zaprezentowany zostanie ostatni wywiad...
Współpraca wietnamsko-rosyjska Współpraca wietnamsko-rosyjska
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nông Đức Mạnh są zgodni...
Naród Ba Na Naród Ba Na
Naród Ba Na, zwany także Bahnar, osiedlił się na Wyżynie Centralnej już przed wiekami i tym samym należy do najstarszych...
Pogrzeb wieloryba w Wietnamie Pogrzeb wieloryba w Wietnamie
Na początku lipca setki Wietnamczyków wzięły udział w uroczystym pożegnaniu wieloryba, który zakończył żywot na wodach...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności