Niemieccy badacze odkryli w lasach deszczowych Wietnamu Południowego niezwykłego karalucha. Zamiast zwykłego brązowego ubarwienia owad ten posiada błyszczące żółte plamy na czarnym tle.

W tych kolorach tkwi metoda: w ten sposób karaluch upodabnia się do pewnego zdolnego do obrony chrząszcza biegacza, noszącego łacińską nazwę Craspedophorus sublaevis i odstrasza swoich wrogów. To odkryte ostatnio zwierzę jest pierwszym rozpoznanym przykładem mimikry u karaluchów.

Wietnam | Jak się okazuje, w Wietnamie nawet karaluchy mogą być zwierzętami intrygującymiWietnam | Jak się okazuje, w Wietnamie nawet karaluchy mogą być zwierzętami intrygującymi (by sweet_redbird)

 

Ochronne ubarwienie

Kolory żółto-czarne są ubarwieniem ostrzegawczym, które często występuje w świecie zwierząt – choćby u os, pszczół, albo salamandry plamistej, której gruczoły wydzielają jad. Nie zawsze jednak nosiciel takich kolorów jest bezwzględnie niebezpieczny. Tak jest i w tym wypadku. Naukowcy z Bonn odkryli w Wietnamie nieznany dotychczas gatunek karalucha, który ten ostrzegawczy „strój” nosi całkiem bezprawnie.

Sobowtór chrząszcza Craspedophorus sublaevis

Uczeni szybko ustalili, że karaluch upodabnia się do niejadalnego współmieszkańca deszczowego lasu – czarno-żółtego chrząszcza Craspedophorus sublaevis. Ten wystrzykuje w kierunku napastnika bardzo nieprzyjemnie pachnącą ciecz i skutecznie unika pożarcia. Czarno-żółty karaluch, który na przykład dla ptaków byłby smacznym kąskiem, udaje, że jest groźnym biegaczem. Takie maskowanie się nosi nazwę mimikry i u karaluchów było dotychczas nieznane.

Być może ten gatunek karalucha również bez maskowania się nieszczególnie drapieżnikom smakuje, ale nie jest to na razie wyjaśnione. Aby tę ewentualność udowodnić, trzeba by przeprowadzić eksperymenty z potencjalnymi wrogami kolorowego karalucha. Na to potrzeba jednak czasu.   

Tutaj możemy zobaczyć, jak wygląda chrząszcz-oryginał i karaluch kopiujący jego styl.

Zainteresują Cię również

Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co” Lekcje wietnamskiego: Lekcja 13 – „tylko, właśnie, dopiero co”
Jak skonturować zdanie w języku wietnamskim mówiące o tym, że coś się właśnie (niedawno) wydarzyło? Używając słówka  „mới”&...
Naród Ba Na Naród Ba Na
Naród Ba Na, zwany także Bahnar, osiedlił się na Wyżynie Centralnej już przed wiekami i tym samym należy do najstarszych...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 19 – gramatyka – przymiotniki Lekcje wietnamskiego: Lekcja 19 – gramatyka – przymiotniki
Annie zaprasza nas na kolejną lekcję z bloku poświęconego wietnamskiej gramatyce. Lekcję jak zwykle ciekawą, wesołą, treściwą a...
Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos Lekcje wietnamskiego: Lekcja 9 – wygłos
Czas na ostatnią z bloku czterech lekcji dotyczących wietnamskiej wymowy. Do tej pory poznaliśmy już spółgłoski występujące na...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności